Kiedy na świat przychodzi dziecko, chcemy zapewnić mu wszystko co najlepsze. Starannie dobieramy ubranka, zabawki i pozostałe akcesoria. Jako odpowiedzialni rodzice, wiemy, jak ważne jest bezpieczeństwo naszych pociech. W myśl tej zasady, wybierając zabawki dla naszych szkrabów, wybieramy tylko te, które posiadają odpowiednie atesty. Na rynku europejskim wszystkie zabawki, które są dostępne w regularnej sprzedaży, muszą spełniać odpowiednie wymogi bezpieczeństwa oraz posiadać prawidłowe oznaczenia. Obowiązująca dyrektywa zabawkowa wymaga od producentów zabawek, wprowadzenia na rynek bezpiecznych i przetestowanych zabawek. Na zabawkach możemy zaobserwować kilka oznaczeń, które są bardzo ważne. Oto kilka z nich:

  • CE- jest to certyfikat nadawany przez producentów zabawek. Oznacza on deklarację zgodności, czyli zastosowanie właściwych norm przy produkcji zabawki.
  • EN71 – znajduje się na zabawkach wyprodukowanych poza Unią Europejską.
  • Fair Trade – bardzo ważne oznaczenie na zabawkach, których producent respektuje prawa człowieka, nie wykorzystując dzieci do pracy oraz płacąc odpowiednie wynagrodzenie.
  • GOTS – zabawka posiadająca to oznaczenie, zawiera cenną dla nas informację, mówiącą o wykorzystaniu przy produkcji bawełny naturalnej, pozbawionej pestycydów.
  • Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka – zabawki oznaczone tym symbolem, spełniają normy bezpieczeństwa obowiązujące w polskim prawie.
  • FSC – znak widniejący na drewnianych zabawkach, potwierdzający ochronę środowiska naturalnego.

Decydując się na zakup zabawek dla naszych pociech, musimy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie oznaczanie, które znajdują się na zabawkach. Dzięki temu posiadamy ogromną świadomość dotyczącą produkcji zabawek.

Lista zabawek bez atestu

Na rynku zabawkowym możemy spotkać się z zabawkami, które nie posiadają oznaczenia dotyczącego dyrektywy zabawkowej. Wśród takich zabawek z całą pewnością znajdą się wyroby do strzelania, tj proce, sprzęt do nauki pływania, produkty do celów edukacyjnych, piaskownice do użytku domowego lub konsole do gier.